OBJEDNEJTE SE              + 420 777 590 697
       info@ppdent.cz

PROTÉZY – snímací náhrady

Obvykle nahrazuje velké množství chybějících zubů, případně zuby všechny. Podle toho rozlišujeme protézy na:
částečné snímací náhrady - se skládají z pryskyřičného těla naléhajícího na dáseň, umělých pryskyřičných zubů a ke zbývajícím zubům jsou upevněny pomocí litých spon. S oblibou se používají i tzv. skeletové náhrady, které obsahují tenký a komfortnější litý patrový či podjazykový třmen (méně pryskyřice). Levnější varianty částečných protéz jsou pouze z masivního pryskyřičného těla, zubů a drátěných háčků, které však rychleji zničí zuby, ke kterým jsou háčky přichyceny.
celkové snímací náhrady - zhotovujeme u bezzubých čelistí, naléhají pouze na dáseň a drží podtlakem slinou. Pokud jsou kostěné výběžky čelistí dobře vyvinuty, náhrada se bez problémů přisaje a drží, pokud je alveolární výběžek plochý, náhrada drží hůře a pacient musí používat podpůrné fixační prostředky (krémy), případně může být protéza stabilizována a fixována implantáty.

Zhotovení zubní náhrady zahrnuje několik pracovních fází. Při první návštěvě v ordinaci stomatolog na základě vyhodnocení rtg snímků stanoví léčebný plán a cenovou kalkulaci protetického ošetření, se kterým pacienta seznámí. Následně otiskne obě čelisti pružnou otiskovací hmotou a odlitím tohoto otisku laborant vyrobí pracovní model. Při další návštěvě ordinace se stanoví správná výška skusu podle voskových šablon. Poté následuje zkouška zubů ve vosku a v konečné fázi odevzdání hotové náhrady.
Při této návštěvě lékař pacienta podrobně poučí, jak s novou náhradou zacházet. Pacient se učí znovu kousat a mluvit, přece jen je to cizí předmět v ústech, na který si musí zvyknout. Náhradu musíme minimálně jednou denně, lépe však po každém použití pečlivě vyčistit, s výhodou se používají speciální kartáčky na protézy, na noc použijeme čisticí tablety, které se spolu s protézou vložíme do vodní lázně.

Nová náhrada si postupně sedá, při tom se mohou objevit nepříjemné a bolestivé otlaky. Pacient pak musí neprodleně navštívit lékaře, který náhradu v místě otlaku upraví (obrousí). Určitou nevýhodou také je, že umělá náhrada svým tlakem na sliznici způsobuje rychlejší úbytky tkání pod protézou, po určité době už není protéza tak přesná a nesedí jako po zhotovení.

Řada pacientů si myslí, že po odevzdání zubní náhrady již nemusí k zubnímu lékaři docházet. Opak je pravdou. Na preventivní prohlídky je třeba docházet pravidelně každého půl roku. Stomatolog posoudí stav pacientových dásní a sliznic, pátrá po předrakovinných útvarech a posoudí, zda stávající zubní náhrada vyhovuje po stránce estetické a funkční a rozhodne i o potřebě zhotovit náhradu novou.

 

Zubní ordinace PPDENT (c) 2016