OBJEDNEJTE SE              + 420 777 590 697, +420 731 375 533
       info@ppdent.cz

Pečetění fisur

je preventivní zákrok, který má za úkol ochránit čerstvě prořezané zuby před vznikem kazu. Docílíme toho tím, že místa nejvíce náchylná ke vzniku zubního kazu (jamky a rýhy na kousacích plochách stoliček a třenových zubů) pokryjeme speciálním pečetícím materiálem (chemicky nebo světlem tuhnoucí pryskyřicí). Uzavřeme tak nebezpečným mikroorganismům přístup do těchto obtížně čistitelných částí zubu. Ideální dobou pro pečetění je období co nejdříve po prořezání daného zubu. V té době ještě nejsou rýhy osídlené mikroorganismy (bakteriemi), které způsobují kazy, a proto má pečetění největší šanci na dlouhodobý úspěch.

Pečetění fisur je doporučováno především:
• u pacientů, kteří měli mnohočetné kazy v mléčném chrupu
• u pacientů, kteří mají v rodinné anamnéze výrazně zvýšenou kazivost
• u konkrétních zubů, jejichž mezihrbolkové rýhy jsou velmi hluboké a těžko čistitelné


Jedná se o zákrok neinvazivní a tedy bezbolestný. Nejprve se zub očistí rotačními kartáčky, poté se nanese leptací gel, který se důkladně opláchne, zub se obloží vatovými válečky a osuší, následně se na suchý zub aplikuje adhezivum a poté vlastní pečetidlo, které se osvítí polymerační lampou. Nakonec se provede kontrola a úprava pečetidla do skusu. Zákrok vyžaduje spolupráci pacienta, protože pečetidlo lze aplikovat pouze na suchá čistý zub a pravidelné kontrolní návštěvy zubního lékaře.

Preventivní výplň

je kombinací malé bílé výplně a pečetidla. Zhotovuje se u zubů vhodných k pečetění, u kterých již v některé části zubní rýhy nalezneme počínající kaz. Ten se nejprve odvrtá, zhotoví se bílá výplň a zbývající zdravé zubní rýhy se ošetří pečetícím materiálem.

 

Zubní ordinace PPDENT (c) 2016